Skutki braku rozwodu pomimo faktycznego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Drodzy Czytelnicy,

dzisiaj odpowiem na kilka wątpliwości z zakresu spraw rodzinnych, a mianowicie z zakresu tematyki rozwodu. W praktyce często mają miejsce sytuacje, w których małżonkowie nadal formalnie pozostają w związku małżeńskim chociaż doszło do faktycznie do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Jakie skutki prawne rodzi taki stan faktyczny, tj. brak orzeczonego sądownie rozwodu?

Może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale pozostawanie formalnie w związku małżeńskim ma prawnie doniosłe znaczenie.

Oto kilka przykładów:

– nadal istnieje między małżonkami ustawowy ustrój wspólności majątkowej, tj. każdy z małżonków posiada swój majątek osobisty, ale także istnieje majątek wspólny (o ile małżonkowie nie pozostają w separacji orzeczonej przez sąd lub nie istnieje między nimi rozdzielność majątkowa),

– nadal – w przypadku śmierci małżonka – powstaje skutek w postaci dziedziczenia po zmarłym małżonku,

– nadal istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki określone w art. 62 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – z przepisu tego wynika domniemanie, zgodnie z którym:

Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.

To główne skutki prawne pozostawania w takiej sytuacji faktycznej… wspomnieć jeszcze można o obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.

Brzmi jak science fiction? Niestety nie 😉 Można tych skutków uniknąć oczywiście decydując się na rozwód lub chociaż idąc w kierunku orzeczenia separacji przez sąd.

Warto w tych sprawach wszystko właściwie uregulować, tak aby proces sądowy w sprawie rozwodu lub separacji nie był wydłużony w czasie dla obu małżonków. Gdy dochodzi do tego kwestia władzy rodzicielskiej, czy kontaktów z dziećmi, to można ustalić szczegóły w porozumieniu wychowawczym, który zostanie następnie przedstawiony sądowi do akceptacji mając na uwadze dobro wspólnych dzieci.

 

#sprawyrodzinne #rozwod #separacja #radcaprawnykrakow #prawo #wiemwiecejoprawie

 

 

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Skutki braku rozwodu pomimo faktycznego zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.