Pewnego dnia zostałem spadkobiercą i …

Drodzy Czytelnicy, dzisiaj powrócimy do tematu bliskiego każdemu z nas, ponieważ wcześniej, czy później może okazać się, że zostaliśmy spadkobiercami, a to wiąże się z konkretnymi oświadczeniami, które możemy złożyć. Nie zawsze można zostać jedynie spadkobiercą ustawowym, może zdarzyć się, że osoba spoza rodziny uzna,  że warto ująć daną osobę jako spadkobiercę w testamencie.

Gdy już wiemy, że zostaliśmy spadkobiercami, to można w związku z tym złożyć następujące oświadczenia:

  • o przyjęciu spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste)
  • o przyjęciu spadku z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza)
  • o odrzuceniu spadku.

To jakie oświadczenie zostanie złożone ma zasadnicze znaczenie, jeżeli w skład spadku wchodzą głównie długi… ale może i bardzo wartościowa nieruchomość lub prawa majątkowe autorskie, wszystko wymaga rozważenia danego stanu faktycznego.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub przed sądem. Wybór należy do spadkobiercy. Ważny jest jednak termin, w którym takie oświadczenie można złożyć. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku bowiem może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (nie zawsze jest to chwila śmierci spadkodawcy).

Co najważniejsze – brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, tj. z ograniczeniem odpowiedzialności za długi. Przed nowelizacją art. 1015 kodeksu cywilnego brak oświadczenia skutkował przyjęciem spadku wprost, tj. bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Jeśli jednak spadkobierca nie chce nic dziedziczyć po zmarłym to powinien złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w ustawowym ww. terminie.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Pewnego dnia zostałem spadkobiercą i …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.