Drodzy Czytelnicy, jeszcze końcem ubiegłego roku pojawił się nowy projekt ustawy nowelizującej ustawę Prawo własności przemysłowej odnoszącej się m.in. do ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i znaków towarowych w Polsce.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji dostępny jest projekt zawierający modyfikacje przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej, można zapoznać się z nim tutaj.
Wśród najważniejszych dla mnie zmian wymienić mogę przeze wszystkim modyfikację definicji znaku towarowego zawartą w art. 120 ustawy. Obecnie znak towarowy musi nadawać się do odróżniania towarów jednego przedsiębiorcy od towarów innego przedsiębiorcy oraz możliwe musi być przedstawienie zgłaszanego oznaczenia w formie graficznej. W proponowanej zmianie art. 120 ustawy zmianie ulega wymóg graficznego przedstawienia oznaczenia w miejsce przedstawienia go w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu ochrony udzielonej na znak. Jest to efekt konieczności dostosowania polskich przepisów krajowych do przepisów unijnych, co wynika z ostatnio zmienianej dyrektywy w zakresie ochrony znaków towarowych w Unii Europejskiej (również inne kraje będące członkami UE muszą dostosować swoje przepisy w tym zakresie).
Projekt ustawy nowelizującej zawiera jeszcze wiele innych propozycji, jednak będą one już przedmiotem odrębnego wpisu na blogu.
Czytelniku, jeśli interesuje Cię tematyka ochrony znaków towarowych to możesz wrócić do moich wcześniejszych wpisów na blogu:
https://blogmlampart.wordpress.com/2016/02/19/dlaczego-warto-chronic-swoj-znak-towarowy/
https://blogmlampart.wordpress.com/2017/11/07/czy-warto-uwazac-na-propozycje-uslug/
https://blogmlampart.wordpress.com/2017/08/19/ile-kosztuje-rejestracja-znaku-towarowego-w-polsce/
https://blogmlampart.wordpress.com/2016/07/06/znaki-certyfikujace-od-1-pazdziernika-2017-r/
Czy nowa ustawa (o ile wejdzie w życie) bedzie miała jakiś wpływ na toczące się obecnie spory o naruszenie ochrony znaku towarowego?
PolubieniePolubienie
Dzień dobry, dziękuję za zadanie tego istotnego pytania. Proszę zwrócić uwagę, że w projekcie ustawy zmieniającej w art. 2 – 3 wskazano konkretne rozwiązania związane ze stosowaniem dotychczasowych oraz nowych przepisów. Co do sporów o naruszenie prawa ochronnego na znak towarowy to dla udzielenia właściwej odpowiedzi znaczenie będzie mieć stan faktyczny danej sprawy, co może zależeć od okresu objętego pozwem. Co do ochrony prawnokarnej zastosowanie powinny znaleźć ogólne reguły.
Pozdrawiam
Marta Lampart
PolubieniePolubienie