Czy warto uważać na propozycje usług?

Drodzy Czytelnicy, po małej przerwie w publikowaniu wpisów na blogu, spowodowanej obowiązkami zawodowymi, wracam z dość praktycznym problemem, którego omówienie może przydać się osobom chcącym uzyskać ochronę swojego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

Jak zawsze, przy porannej kawie, sprawdzam maile przychodzące na pocztę służbową, aby w miarę możliwości odpowiadać na bieżąco na korespondencję. Dzisiaj jeden mail z pewną ofertą przykuł moją szczególną uwagę. Otóż nadawca, posługujący się prywatnym mailem (!), informuje, że od tego a tego roku zajmują się ochroną marki przez zastrzeżenie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Dalej w mailu mogę bardzo skrótowo przeczytać o rzekomych korzyściach jakie wynikają z „zastrzeżenia znaku” i że koszt tego to dana kwota plus w nawiasie napisane opłaty urzędowe. W dodatku na końcu maila znajduje się link, po którego naciśnięciu mogę się rzekomo wypisać, jeśli nie chce otrzymywać więcej maili od „nas”.

Co tu jest nie tak? Właściwie to wiele. Dostaję niechcianą pocztę (to już niestety standard, ale o tym w innym poście). Co więcej dostaję informację, że mogę się wypisać. Ale z czego, jak nigdzie się nie wpisywałam? 🙂 Nie klikam w takie nieznane linki.

Bardziej zastanowiła mnie główna informacja w mailu odnośnie usługi związanej ze znakiem towarowym. Znając realia rzeczywistości, w której można spotkać różne wezwania, pisma itd. od podmiotów, które z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej nie mają nic wspólnego, spojrzałam dalej i zobaczyłam stronę internetową, na której mogłam znaleźć teoretycznie więcej informacji na temat proponowanej usługi. Niestety na stronie internetowej nie znalazłam bliższych informacji jaki podmiot oferuje usługi oraz kim są specjaliści, o których wspomniane zostało na stronie. Nie wiem ze strony internetowej kim jest ten podmiot i kim są specjaliści, więc więcej nie mogę się wypowiedzieć na ten temat. Dodam tylko, że podmiot ten powołuje się na pewną liczbę chronionych znaków, ale trudno taką informację zweryfikować.

Mogę jednak napisać tyle, że na chwilę obecną pełnomocnikami profesjonalnymi przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach znaków towarowych mogą być rzecznicy patentowy, którzy taką możliwość mieli od początku, oraz radcowie prawni i adwokaci, którzy od 2 lat mogą występować w sprawach uzyskiwania i utrzymywania ochrony znaków towarowych. Zarówno radcy prawni, jak i adwokaci oraz rzecznicy patentowi mają ograniczone możliwości reklamy swoich usług. Nie spotkałam się jeszcze z sytuacją, w której kancelaria, czy dany przedstawiciel zawodów prawniczych bezpośrednio wysyłał do mnie ofertę usług prawnych.

Gdyby nie to, że sama zajmuję się zawodowo i naukowo znakami towarowymi, to całkiem możliwe, że taka „oferta”, jaką dziś dostałam, zainteresowałaby mnie, gdy chciałabym uzyskać ochronę swojego znaku towarowego w polskim urzędzie. Warto jednak być czujnym, uzyskanie ochrony znaku towarowego w Urzędzie Patentowym wymaga wielu czynności, analizy i skompletowania prawidłowo dokumentacji (to już w bardzo dużym skrócie) oraz specjalistycznej wiedzy.

Maila zostawiam sobie na pamiątkę 🙂

Reklamy

4 myśli w temacie “Czy warto uważać na propozycje usług?

 1. Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog pisze:

  Znam temat i nawet domyślam się o jaką firmę chodzi.

  To zwykła agencja marketingowa (brandingowa), która mocno reklamuje się w zakresie rejestrowania znaków. Kiedyś nawet o tym popełniłem wpis na blogu podnosząc te same argumenty (nie wiadomo kto klienta obsługuje). Zwykły przedsiębiorca przytłoczony reklamą nie zauważy z kim ma do czynienia. Formalnie nikt tam nie jest pełnomocnikiem przed Urzędem bo nie ma do tego uprawnień. Wypełniają za klienta dokumenty i dają mu do podpisu. Dzięki temu mogą zaniżać cenę, bo m.in.nie płacą za ubezpieczenie, które u nas jest obowiązkowe. Co ciekawe nie obowiązują ich również zasady etyki zawodowej więc spokojnie mogą grać na dwa fronty.

  No, ale jak to często bywa w dzisiejszych czasach, dla klientów liczy się tylko cena. Takie usługi może świadczyć nawet młynarz, byle było najtaniej.

  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Marta Lampart - blog radcy prawnego w Krakowie pisze:

   Panie Mikołaju, szczerze to czekałam na Pana głos w dyskusji. Też wiem, który to podmiot (wystarczy dobrze poszukać, nadawca ma profil na LinkedIn itd., reklamowe komentarze na stronie), proponują także usługi w innych dziedzinach prawa. Nie wiem, czy zwrócił Pan uwagę, ale na stronie powołują się na to, że ICH specjaliści regularnie wypowiadają się dla różnych podmiotów i przywołują tam znaki towarowe tych podmiotów. Coś pięknego…
   Najtaniej nie znaczy najlepiej, ale o tym można przekonać się jak widać efekt.
   Również pozdrawiam.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.