Postępowanie dyscyplinarne policjantów

Drogi Czytelniku, tym razem przy porannej kawie napiszę o zupełnie innej tematyce niż dotychczas, a mianowicie odpowiedzialności dyscyplinarnej policjantów i roli radcy prawnego w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów.

Policjant, zgodnie z uregulowaniami ustawy o Policji, odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia dyscyplinarnego polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej.

Naruszenie dyscypliny służbowej jest czynem policjanta polegającym na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów.

Naruszeniem dyscypliny służbowej policjanta może być np. odmowa wykonania rozkazu przełożonego, niedopełnienie obowiązków służbowych, stawienie się do służby w stanie po użyciu alkoholu, czy utrata materiału zawierającego informacje niejawne.

Postępowanie dyscyplinarne policjantów różni się od postępowania cywilnego, administracyjnego, czy karnego, tylko niektóre przepisy Kodeksu postępowania karnego stosowane są odpowiednio, postępowanie dyscyplinarne policjantów jest uregulowane w sposób autonomiczny w ustawie o Policji i według zasad w niej uregulowanych powinno być prowadzone.

W toku postępowania dyscyplinarnego obwiniony policjant ma prawo m.in. do odmowy składania wyjaśnień, zgłaszania wniosków dowodowych, przeglądania akt postępowania dyscyplinarnego.

Policjant ma przede wszystkim prawo do ustanowienia obrońcy, którym może być policjant, adwokat lub radca prawny. Obrońca może działać w całym toku postępowania, jak i przed sądem administracyjnym w przypadku wniesienia skargi na orzeczenie wydane w postępowaniu dyscyplinarnym. Sprawa wcale nie musi być łatwa do wyjaśnienia.

Tym postem postanowiłam uruchomić cykl wpisów dotyczących tego zagadnienia, kolejne wkrótce 🙂

Reklamy

2 myśli w temacie “Postępowanie dyscyplinarne policjantów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.