Członek rodziny pełnomocnikiem w sprawach cywilnych?

W art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wymieniono katalog osób, które mogą występować jako pełnomocnik w sprawach cywilnych przed sądami powszechnymi. Przede wszystkim może być to adwokat, radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu.

Dla członków rodziny najczęściej interesujące jest, zwłaszcza w przypadku wspólnej sprawy, czy inny członek rodziny może być pełnomocnikiem w tej sprawie. Wszystko zależy od przedmiotu sprawy, jednak co do zasady obecnie (po zmianie ww. przepisu z datą 18 października 2015 r.), pełnomocnikiem może być małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Powyżej wskazany przepis, zgodnie z ustawą nowelizującą z 15 maja 2015 r.) od 1 stycznia 2016 r. powinien ulec znowu zmianie m.in. w zakresie katalogu członków rodziny mogących być pełnomocnikami strony. Od tej daty takim pełnomocnikiem teoretycznie będą mogli być wyłącznie rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Z katalogu tego usunięto wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków itd.) i pozostawiono tylko rodziców. Nie jest tak jednak do końca… gdyż już ustawa nowelizująca z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw zmienia przepis ustawy nowelizującej z 15 maja 2015 r. (tak, ta, o której piszę niewiele wyżej) w ten sposób, że w katalogu członków rodziny, którzy mogą być pełnomocnikami strony wymienia się małżonka, rodzeństwo, zstępny lub wstępnych strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Oznacza to, że dziadkowie i pradziadkowie (babcie i prababcie) nadal będą mogli być pełnomocnikami swoich wnucząt w sprawach przed sądem cywilnym w postępowaniu cywilnym, pomimo tego, że jeszcze niedawno prawdopodobne było, że z dniem 1 stycznia 2016 r. wstępni poza rodzicami takie uprawnienie utracą. Niezależnie od tego, wyjaśniam, że pełnomocnikiem w sprawach cywilnych, zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego, może być też pełnomocnik profesjonalny, czyli np. radca prawny, a przed Sądem Najwyższym nadal obowiązuje tzw. przymus adwokacko-radcowski, tj. obowiązej zastępstwa stron przez adwokatów lub radców prawnych, przy czym od 30 listopada 2015 r. w sprawach własności przemysłowej także przez rzeczników patentowych.

Już w 2012 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę, że brak takiego uprawnienia dziadków lub pradziadków (czy dalszych wstępnych) jest niczym nieuzasadnioną dyskryminacją ze względu na wiek. Owszem, zgadzam się z tym jak najbardziej. Współczuję jednak tym, którzy muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów prawnych i ich ciągłych oraz bardzo częstych – jak widać na wskazanym w tym wpisie przypadku – nowelizacji i znać swoje prawa. Drogi Czytelniku, jeśli masz z tym problemy, to chętnie pomogę 🙂

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.