Słów kilka o rejestracji dziennika lub czasopisma

Zgodnie z ustawą Prawo prasowe wydawanie dziennika lub czasopisma wymaga rejestracji w sądzie wojewódzkim (sądzie okręgowym). Wydawanie dziennika lub czasopisma bez wymaganej rejestracji stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Rejestracja dziennika lub czasopisma następuje na wniosek, w którym należy wskazać tytuł dziennika lub czasopisma oraz siedzibę i dokładny adres redakcji, dane osobowe redaktora naczelnego, określenie wydawcy, jego siedzibę i dokładny adres, częstotliwość ukazywania się dziennika lub czasopisma.

Należy zwrócić uwagę, że rejestracji podlegają wyłącznie dzienniki i czasopisma, a nie ogólnie pojęta prasa. Na tym tle istnieje wiele sporów w orzecznictwie – nie tylko tym związanym z odmową rejestracji, ale także tym zapadłym na gruncie przepisu dotyczącego karalności wydawania dziennika lub czasopisma bez rejestracji lub zawieszonego.

Wiele wątpliwości pojawiało się też w przypadku uznania tego, czy blogi powinny podlegać rejestracji. Przykładowym orzeczeniem w takiej sprawie jest postanowienie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 18 stycznia 2013 r. (I ACa 1032/12), gdzie sąd ten przyjął, iż: „Blog nie jest formą publikacji na tyle zamkniętą i jednorodną, by można było a priori zakładać, że jako przekaz internetowy nigdy nie wypełnia ustawowych znamion definicji prasy.„. Praktyka sądów w przypadku rejestracji dzienników i czasopism jest chociażby z tego powodu niejednolita i nastręcza wiele problemów.

Istotne w przypadku rejestracji dziennika lub czasopisma jest także to jaki tytuł czasopisma zostanie wskazany we wniosku o rejestrację – zasadą jest bowiem, że tytuł prasowy nie może być zbieżny z już istniejącym na rynku tytułem prasowym wprowadzając w błąd co do tożsamości dziennika lub czasopisma. Warto też zwrócić uwagę, czy tytuł prasowy nie narusza praw autorskich lub prawa ochronnego na znak towarowy innych podmiotów. Może to bowiem stanowić przesłankę do odmowy rejestracji przez sąd czasopisma, a ponadto wiązać się z konsekwencjami prawnymi naruszeń tych praw.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszam do dyskusji 🙂

Reklamy

4 myśli w temacie “Słów kilka o rejestracji dziennika lub czasopisma

  1. Luszka Gosia Szok-Ciechacka pisze:

    Rozumiem, że prawo wymaga rejestracji czasopisma, ale wciąż nie rozumiem kiedy zwykły blog zaczyna nosić znamiona czasopisma? Coraz więcej blogerów spotyka się z krytycznymi uwagami, że ich blogi powinny być zarejestrowane jako czasopisma. Gdzie można znaleźć przepisy prawne określające kiedy blog staje się czasopismem internetowym?

    Polubione przez 1 osoba

  2. Marta Lampart - blog radcy prawnego w Krakowie pisze:

    Przepisy są te same dla każdego rodzaju prasy (w art. 7 ustawy Prawo prasowe można znaleźć definicję prasy). Pewne wnioski można wyciągnąć z orzecznictwa, w tym Sądu Najwyższego, gdzie możemy znaleźć odpowiedź na nurtujące Panią pytania. Nie każdy blog spełnia przesłanki do bycia uznanym za prasę, liczy się np. systematyczność wydawania. Prowadzony przeze mnie blog raczej nie zostałby zarejestrowany, ponieważ o systematyczność tutaj trudno.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.