Uważaj na kształt figurek Lego

Sąd (UE) wydał w dniu 16 czerwca 2015 r. wyrok w sprawie kształtów znanych klocków Lego (sprawa Best-Look v. OHIM, Lego Juris, T-395/14 i T-396/14). W wyroku tym Sąd utrzymał w mocy rejestrację kształtu figurek Lego chronionego w charakterze wspólnotowego znaku towarowego. Komunikat prasowy dostępny jest w tej sprawie na następującej stronie internetowej:

http://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2015-06/cp150071pl.pdf

Zasadniczy zarzut jaki pojawił się w tym wyroku to kwestia możliwości ochrony kształtu figurek klocków Lego jako wspólnotowych znaków towarowych w kontekście bezwzględnej podstawy odmowy rejestracji ujętej w rozporządzeniu unijnym dotyczącym ochrony wspólnotowych znaków towarowych, a odnoszącej się do oznaczeń, które składają się wyłącznie z kształtu wynikającego z charakteru samych towarów lub z kształtu towaru niezbędnego do uzyskania efektu technicznego.

Jak wynika ze wskazanego wyżej komunikatu prasowego sąd przyjął, że z kształtem charakterystycznych elementów figurek Lego np. głowami nie wydaje się łączyć lub z niego wynikać żaden efekt techniczny, gdyż te elementy nie pozwalają na łączenie figurek z zazębiającymi się klockami konstrukcyjnymi.

Znak towarowy Lego, którego ochronę utrzymał Sąd w ww wyroku, przedstawia się następująco:

Źródło:

dazy danych OHIM: https://oami.europa.eu/eSearch/#details/trademarks/000050450

Ciekawa jestem, czy Best-Look wniesie odwołanie do Trybunału, a jeśli tak, to jakie będzie stanowisko Trybunału w zakresie możliwości objęcia ochroną prawnoznakową oznaczeń stanowiących kształty takie jak właśnie wspomniane klocki Lego, zwłaszcza w kontekście dotychczasowych orzeczeń unijnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.