Stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie – uchwała SN

Sąd Najwyższy w dniu 11 czerwca 2015 r. wydał uchwałę w składzie 7 sędziów (sygn. III CZP 112/14), w której rozstrzygnął kwestię budzącą wątpliwości w dotychczasowym orzecznictwie, a mianowicie, czy sąd może z urzędu stwierdzić nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie na rzecz osoby, która o to nie wnosiła.

Uchwała dotycząca tego zagadnienia prawnego została wydana przez Sąd Najwyższy na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2014 r., w którym przedstawiono wątpliwości prawne w powyżej wskazanym zakresie.

Wniosek ten dostępny jest na stronie internetowej SN:

Uzasadnienie wniosku

Sąd Najwyższy w ww. uchwale w składzie 7 sędziów przyjął, iż:

„​Stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości może nastąpić tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania.”

Przypominam, że przepisy Kodeksu cywilnego przewidują możliwość nabycia własności nieruchomości m.in. przez zasiedzenie przy spełnieniu pewnych warunków, czyli posiadanie samoistne nieruchomości nieprzerwanie przez określony okres czasu (obecnie 20 lat w dobrej wierze, 30 lat w złej wierze). Nabycie własności nieruchomości następuje wtedy z mocy prawa wskutek upływu czasu. Nie oznacza to jednak, że sąd z urzędu może wszcząć postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia nieruchomości przez zasiedzenie. Jak wynika z ostatnio podjętej przez Sąd Najwyższy uchwały sąd może stwierdzić zasiedzenie własności nieruchomości tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania. Aby uzyskać stwierdzenie nabycia nieruchomości w drodze zasiedzenia należy złożyć do sądu stosowny wniosek w trybie przepisów postępowania cywilnego. Warto o tym pamiętać ze względu na konieczność dbania o uregulowanie stanu prawnego nieruchomości i jego ujawnienie w księdze wieczystej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.