Połączenie odrębnych lokali a wspólnota mieszkaniowa

Ostatnio prowadzone sprawy skłoniły mnie do zwrócenia uwagi na pewien problem, który nierzadko pojawia się w praktyce wspólnot mieszkaniowych.

Otóż właściciele lokali, którzy są członkami wspólnoty mieszkaniowej potrzebują uzyskać na połączenie odrębnych lokali lub podział lokalu zgodę na takie działanie od właścicieli –  członków wspólnoty mieszkaniowej wyrażonej w uchwale. Taka zasada wynika z ustawy o własności lokali. Ponadto, w wyniku technicznej przebudowy lokal musi stanowić lokal samodzielny.

Na ten problem zwracano uwagę w orzecznictwie, w tym w kwestii warunków prawnej dopuszczalności połączenia odrębnych lokali wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 czerwca 2008 r. (II CSK 598/07).

Należy wyjaśnić, iż zgoda ta niezbędna jest ze względu na to, że połączenie lokali lub podział lokalu najczęściej prowadzą do zmian m.in. w strukturze technicznej całego budynku oraz mogą mieć znaczenie także dla pozostałych lokali znajdujących się w budynku, w tym dla bezpieczeństwa nieruchomości.

Oprócz więc wymogów wynikających z prawa budowlanego konieczne jest uzyskanie ww. zgody właścicieli członków wspólnoty mieszkaniowej wyrażonej w uchwale. Prowadzenie działań, których efektem jest podział lokalu lub połączenie lokali bez wymaganej zgody oraz wbrew odpowiednim przepisom prawa budowlanego stanowi ogólnie ujmując naruszenie prawa, w tym prawa własności, co rodzi konsekwencje prawne.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Połączenie odrębnych lokali a wspólnota mieszkaniowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.