Pełnoletność a zawarcie małżeństwa

Chociaż sprawa może wydawać się dość banalna, to nadal spotykam się z wątpliwościami pewnych osób co do tego kiedy osiąga się pełnoletność, zwłaszcza w kontekście zawarcia małżeństwa przez osobę małoletnią.

O ile przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zezwalają wyjątkowo na zawarcie małżeństwa przez kobietę, która ukończyła lat 16 przy spełnieniu przesłanek określonych w tym kodeksie, tak w przypadku mężczyzny kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje wyjątku od zasady, iż małżeństwo mogą zawrzeć osoby, które ukończyły osiemnaście lat.

Ogólna zasada wynikająca z kodeksu cywilnego przewiduje, że pełnoletnim jest ten, kto ukończył osiemnaście lat. Z kolei przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność i nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa (art. 10 kodeksu cywilnego).

Mogłoby wydawać się w świetle przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że możliwość osiągnięcia pełnoletności przed ukończeniem osiemnastego roku życia poprzez zawarcie małżeństwa dotyczyć powinno jedynie kobiet, ponieważ to w ich wypadku możliwe jest zawarcie małżeństwa po ukończeniu już 16 roku życia, jeżeli zachodzą do tego przesłanki określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jest to rozumowanie zdecydowanie błędne, ponieważ w samym kodeksie cywilnym wskazane jest wprost, iż przez zawarcie małżeństwa małoletni uzyskuje pełnoletność. Małoletnim może przecież być nie tylko kobieta, ale i mężczyzna. Znane są przypadki zawarcia związku małżeńskiego mimo braku zachowania wymogu osiągnięcia osiemnastu lat przez zarówno kobietę, jak i mężczyznę (np. na podstawie sfałszowanych dokumentów tożsamości). Jeżeli małoletnim, który zawarł małżeństwo jest mężczyzna, to uzyska przez to pełnoletność i nie utraci jej, jeżeli dojdzie do unieważnienia małżeństwa, czego właściwie żądać mogą jedynie małżonkowie (a nie np. ich rodzice).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.