Gdy w spółce cywilnej umiera wspólnik

Spółka cywilna, czyli tak naprawdę umowa zawarta między wspólnikami, którzy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, może funkcjonować, jeśli mamy do czynienia przynajmniej z dwoma wspólnikami. Spółka cywilna może działać tak przez długie lata, ale nic też nie trwa wiecznie… Co się dzieje, gdy umiera jeden ze wspólników spółki cywilnej? To zależy…

A zależy właśnie od tego, czy w ramach spółki cywilnej działa dwóch, czy więcej wspólników. Jeśli więcej, to problem jest mniejszy, bo spółka cywilna nadal trwa, można przyjąć nowego wspólnika itp. Gorzej jest w przypadku spółki cywilnej, gdzie działa dwóch wspólników. Śmierć jednego z nich powoduje rozwiązanie umowy spółki cywilnej. Tak naprawdę jest to wtedy „śmierć” spółki cywilnej.

Jak zapobiec rozwiązaniu spółki cywilnej w przypadku śmierci jednego z dwóch wspólników? Odpowiednio skonstruować w tym celu umowę spółki cywilnej. Można bowiem zastrzec w umowie, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce (w tym wypadku powinni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa). To jedyne rozwiązanie możliwe na gruncie przepisów kodeksu cywilnego, który reguluje zasady związane z umową spółki cywilnej.

Dlaczego warto o tym pamiętać zawierając umowę spółki cywilnej? Śmierć jednego ze wspólników spółki cywilnej, gdy tworzyło ją tylko dwóch wspólników, powoduje wiele skutków… dla samej spółki, dla rachunku bankowego, dla zatrudnianych pracowników, dla podatku vat itd. Odpowiedź więc jest jasna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.