Kiedy nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy? Prawa konsumenta

Od 25 grudnia 2014 r. obowiązuje ustawa o prawach konsumenta, o czym pisałam w kilku poprzednich postach, a podsumowałam je w tym – https://blogmlampart.wordpress.com/2014/12/27/co-wiesz-o-nowej-ustawie-ustawa-o-prawach-konsumenta/

Prawo odstąpienia na gruncie tej ustawy przysługuje konsumentowi, który zwarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, co wynika z jej art. 27. Należy jednak zwrócić uwagę, że w kolejnym przepisie wymienione zostało także kiedy takie prawo odstąpienia nie przysługuje konsumentowi mimo tego, że umowa zawarta została poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość. To zagadnienie uregulowane zostało w art 38 ustawy.

W powyższym przepisie wymieniono 13 takich przypadków.

Prawo odstąpienia od umowy nie będzie przysługiwać m.in. w przypadku umów o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.

Prawo to nie będzie przysługiwać też m.in. w odniesieniu do umów w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia, czy też o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę, czy także umowy zawartej w drodze aukcji publicznej, czy również w odniesieniu do umów w której przedmiotem świadczenia jest rzecz niefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb.

Warto wiedzieć więc kiedy prawo odstąpienia od umowy w przypadku ustawy o prawach konsumenta przysługuje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.