Pierwszeństwo opublikowania pracy dyplomowej studenta

Wiele razy spotkałam się z pytaniami absolwentów m.in. studiów magisterskich czy uczelnia może opublikować obronione przez nich prace dyplomowe lub czy mogą sami zwrócić się z propozycją publikacji do danego wydawnictwa.

W tej sytuacji należy spojrzeć w przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdzie znajduje się odpowiedni przepis stanowiący odpowiedź na to pytanie. Zasadniczo uczelni przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku gdy uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w ciągu 6 miesięcy od jej obrony, to student, który ją przygotował może ją opublikować (nie dotyczy to sytuacji jeśli praca dyplomowa jest częścią utworu zbiorowego). Oznacza to, że po wskazanym wyżej okresie, autor pracy dyplomowej może zwrócić się do wybranego przez siebie wydawnictwa celem opublikowania jego pracy dyplomowej.

W sprawach pierwszeństwa publikacji pracy dyplomowej studenta warto zapoznać się z regulaminem uczelni, w szczególności w zakresie zagadnienia korzystania z praw własności intelektualnej. W każdym wypadku nie można zapominać o odpowiednim uregulowaniu przeniesienia praw majątkowych autorskich oraz o wynagrodzeniu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.