Współwłasność a korzyści z nieruchomości wspólnej

Już w 2006 r. Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym dotyczącym wyłącznego korzystania przez współwłaściciela nieruchomości z części nieruchomości wspólnej i związanymi z tym rozliczeniami z pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.

Sąd Okręgowy w Lublinie postanowieniem z dnia 4 października 2005 r. przedstawił Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne: „Czy współwłaściciel nieruchomości posiadający, z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli, nieprzynoszącą pożytków część nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia z pozostałymi współwłaścicielami uzyskanych z tego tytułu korzyści?”

W dniu 10 maja 2006 r. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu tego zagadnienia wydał uchwałę (III CZP 9/06), w której przyjął, iż:

„Współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści.”

Zagadnienie jest o tyle interesujące, że budzi wiele wątpliwości w praktyce. Warto więc zapoznać się z uzasadnieniem tej uchwały.

Źródło: http://www.sn.pl/, dział „Orzecznictwo”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.