Wykonanie kontaktów z dzieckiem

Ostatnio pisałam o kontaktach z dzieckiem jako prawie i obowiązku (zob. https://blogmlampart.wordpress.com/2014/11/09/kontakty-z-dzieckiem-prawo-i-obowiazek/), tym razem chciałabym poświęcić chwilę uwagi ich wykonaniu.

Umożliwienie kontaktu rodzica z dzieckiem nie wymaga wydania przez sąd odpowiedniego orzeczenia, jeżeli rodzice potrafią sami porozumieć się w tym zakresie. Jeśli nie – pozostaje droga sądowa. Istnieją nierzadko również takie sytuacje, w których jeden z rodziców, mimo wydanego orzeczenia w przedmiocie uregulowania kontaktów z dzieckiem nie realizuje tych kontaktów, a wręcz uniemożliwia je zapominając, że przede wszystkim ważne jest dobro dziecka. Osobista niechęć, nienawiść, czy inne negatywne uczucia wobec eks-partnera/ki, eks-męża/żony powodują, iż przeważnie rodzic, u którego dziecko stale przebywa nie będzie umożliwiać wykonania kontaktu z dzieckiem przez drugiego rodzica. Należy pamiętać, że kontakty z dzieckiem to nie pole bitwy między rodzicami dziecka. Naganne i niczym uzasadnione jest również negatywne nastawianie dziecka przez jednego z rodziców przeciwko drugiemu z nich. W końcu przy kontaktach z dzieckiem chodzi przecież o dobro dziecka, a nie o to, aby sprawić mu przykrość.

Od 2011 r. przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość „ukarania” rodzica uniemożliwiającego kontakty z dzieckiem sankcją pieniężną za naruszenie obowiązków w przedmiocie kontaktów z dzieckiem. Ponadto w przypadku, gdy kontakty z dzieckiem zostały uregulowane w orzeczeniu lub ugodzie zawartej przed sądem lub mediatorem, rodzic, który doprowadza do niewykonania lub niewłaściwego wykonania kontaktów z dzieckiem może być zobowiązany przez sąd do zwrotu uzasadnionych wydatków poniesionych w związku z przygotowaniem kontaktu na rzecz uprawnionego do kontaktów rodzica, który te koszty poniósł.

Aby oszczędzić sobie niepotrzebnych wizyt w sądzie, różnych przykrości, w tym widoku smutnych oczu dziecka, rodzice powinni brać pod uwagę dobro dziecka i umożliwić mu kontakt z drugim rodzicem. Bowiem pielęgnowanie relacji rodzinnych między rodzicem a dzieckiem ma w znacznym stopniu wpływ na jego rozwój i umożliwienie prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Reklamy

2 myśli w temacie “Wykonanie kontaktów z dzieckiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.