Co to jest utwór zależny?

Utwór zależny – to ta „zagwozdka”, „kłopot”, który zawsze pojawia się w najmniej odpowiednim momencie przy korzystaniu z zamówionego utworu. Kiedy ten „problem” z utworem zależnym i prawem zależnym pojawia się? Właśnie wtedy, gdy chcemy np. rozpowszechniać zmodyfikowany przez nas utwór.

Typowym przykładem kiedy będziemy mieć do czynienia z „pułapką” prawa zależnego jest stworzenie przez grafika utworu stanowiącego np. logo wykonane na zamówienie drugiej strony umowy wraz z przeniesieniem na jej rzecz majątkowych praw autorskich do stworzonego dzieła na polach eksploatacji szczegółowo określonych w umowie. Wszystko jest dobrze do czasu, gdy dokonujemy przeróbki tego logo zmieniając w pierwotnym utworze np. kolor jednego z elementów logo. Samej zmiany możemy dokonać, jednak już na rozporządzanie i korzystanie z tak zmienionego dzieła należy uzyskać zezwolenie twórcy utworu pierwotnego, co wynika z art. 2 ust. 2 obecnie obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest tak dlatego, że ogólnie rzecz ujmując – dokonana przeróbka stanowi opracowanie w rozumieniu tej ustawy (jest nim też tłumaczenie, czy adaptacja). Przykładowo wystawa fotografii może stanowić opracowanie w rozumieniu art. 2 ust. 1 ww. ustawy (tak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r., IV CSK 274/10,  http://www.sn.pl, dział Orzecznictwo). Utworem zależnym może być też tłumaczenie z języka obcego na język polski (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lipca 2009 r., II CSK 66/09,  http://www.sn.pl, dział Orzecznictwo).

Jak uniknąć kłopotów związanych z prawem zależnym, czy utworem zależnym? Należy o to zadbać już na etapie tworzenia umowy dotyczącej stworzenia zamówionego dzieła.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Co to jest utwór zależny?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.