Nowe prawo konsumenta – prawo odstąpienia od umowy – kiedy przysługuje?

Nareszcie przyszedł czas na to, aby przedstawić podstawowe informacje, które przydatne są zarówno dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż na rzecz konsumentów, jak i samych konsumentów nabywających dany towar od przedsiębiorcy. Ustawa ma zastosowanie do umów tradycyjnie zawieranych, ale także tych czynności, które dokonywane są w tzw. e-sklepach.

Przede wszystkim w ustawie określono obowiązki przedsiębiorcy w umowach, innych niż umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość oraz obowiązki przedsiębiorcy w umowach zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, a ponadto wyraźnie przedstawiono problematykę prawa odstąpienia od umowy. W tym akcie prawnym uregulowano także kwestie związane z umowami dotyczącymi usług finansowych zawieranymi na odległość. Ustawa wprowadza też zmiany w innych przepisach m.in. w kodeksie cywilnym, ale temu zagadnieniu poświęcony zostanie inny post, aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania i wszystko po kolei przedstawić.

Dzisiejszy post dotyczyć będzie wyłącznie zagadnienia prawa odstąpienia od umowy. Reszta wkrótce 🙂

Z powyżej wymienionego prawa wynika, iż konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia co do zasady wszystkich kosztów z pewnymi wyjątkami podanymi w dalszej części ustawy (np. gdy konsument wybrał sposób dostarczenia rzeczy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez przedsiębiorcę, to ten ostatni nie musi zwracać konsumentowi poniesionych przez niego dodatkowych kosztów). Na pewno konsument nie ponosi kosztów, które zostały wyczerpująco określone w art. 36 ustawy – czyli np. kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli konsument nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy.

Co ważne – konsument może odstąpić od umowy za pomocą formularza, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do nowej ustawy. Oznacza to nic innego, jak jasność oświadczeń, które składamy jako konsumenci. Przedsiębiorcy w tym zakresie będą musieli dostosować wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Ponadto, termin do skorzystania z prawa odstąpienia od umowy różni się w zależności od tego, czy konsument został poinformowany przez przedsiębiorcę o tym prawie. Jeśli nie, to prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu 14 dni od dnia zawarcia umowy na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa (czyli 14-to dniowego terminu określonego w art. 27 ustawy, w którym mowa o prawie odstąpienia od umowy).

Należy jednak pamiętać, że prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy wszystkich umów, o czym zapomina się często wspomnieć w informacjach podawanych o nowej ustawie. Umowy te wymienione zostały w art. 38 nowej ustawy. Jest to np. umowa w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, czy też umowa w której przedmiotem świadczenia są napoje alkoholowe, których cena została uzgodniona przy zawarciu umowy sprzedaży, a których dostarczenie może nastąpić dopiero po upływie 30 dni i których wartość zależy od wahań na rynku, nad którymi przedsiębiorca nie ma kontroli, a także umowy zawartej w drodze aukcji publicznej.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Nowe prawo konsumenta – prawo odstąpienia od umowy – kiedy przysługuje?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.